Usa cerului este larg deschisa tuturora!

Biserica Grecescu din Drobeta Turnu Severin

Hram :     Sfantul Ioan Botezătorul
Adresa :  Bd. Carol nr. 1

Biserica Grecescu din Turnu Severin În vestul orasului, în vecinătatea Spitalului Grecescu se ridică măreată, cu hramul Sf. loan Botezătorul, Biserica Grecescu, după numele ctitorilor săi. Este ctitorie din 1868 a familiei de boieri Ioan si Ioana Grecescu, care au ridicat si spitalul din apropiere, cunoscut sub acelasi nume. La realizarea proiectului, Carol I a angajat arhitectul Capitalei, urmând ca biserica să se ridice după stilul celei domnesti de la Curtea de Arges.

Valoarea si frumusetea acestui locas religios sunt date si de pictura interioară (stil neoclasic), creatie a lui Gheorghe Tătărescu (1872). Lucrarea a fost făcută pe cheltuiala lui Gh. Poenaru (1000 de galbeni imperiali austrieci), când ctitorii nu mai erau în viată. Biserica a fost sfintită în 1875, iar în 1884 a devenit catedrală ortodoxă a orasului Tr. Severin.
Cu râvnă si pricepere s-au aplecat asupra acestei opere de artă religioasă doi profesori de desen din Turnu Severin, spălând pictura (în 1898 Alexandru Răsmerită iar în 1908 Theodor Zarnea). Acoperisul bisericii a fost făcut initial din tablă de aramă dar a fost smuls de germani în 1917. Cel de azi datează din 1920.